submenu

Mostki termiczne
Dodano: 2012 04 17 | Martyna Tomczyk
Mostki termiczne

Pomosty, mosty, mostki – ich cechą wspólną jest łączenie dwóch oddzielonych od siebie powierzchni czy przestrzeni. Nie inaczej sprawa się ma z mostkami termicznymi (cieplnymi). Są to, najprościej mówiąc, miejsca w zewnętrznej przegrodzie budynku, przez które ciepło z domu wydostaje się na zewnątrz. Czym jest to spowodowane? W jakich miejscach powstaje najczęściej? I na co należy zwracać szczególną uwagę, aby tego uniknąć? Odpowiedzi poznasz po lekturze tego artykułu.

Artykuł promowany: 
Artykuł nie promowany

Mostki termiczne są zdecydowanie negatywnym zjawiskiem powstającym w wyniku błędów w projekcie budynku lub w czasie niestarannego wykonania projektu. Dlatego w celu ich uniknięcia należy zwrócić szczególną uwagę na projekt domu – co prawda projekt z detalami i szczegółami może być nawet o 30% droższy od standardowego. Warto jednak zainwestować, gdyż koszty związane z ocieplaniem domu przy dużej ilości mostków zdecydowanie przewyższą jego wartość. Znajdujące się tam szczegóły dotyczące odpowiednich rozwiązań izolacyjnych oraz materiałów ociepleniowych pozwolą na ograniczenie występowania mostków (odnośnie materiałów należy pamiętać o tym, żeby wełna mineralna nie była wilgotna, a styropian nie powinien być przetrzymywany dłużej niż dwa miesiące od wyprodukowania). Warto o  to zadbać, gdyż mostki mogą doprowadzić do utraty nawet 20% ciepła, co z kolei podniesie późniejsze koszty ogrzewania. Oprócz tego mogą też stać się przyczyną powstawania pleśni i grzybów, ponieważ przegrody budowlane są wychłodzone, co prowadzi do skraplania się w nich pary wodnej i podniesienia poziomu wilgotności. Jeżeli chcemy zmniejszyć możliwość występowania mostków termicznych musimy sobie zdać sprawę z tego, że im prostsza architektura budynku, tym lepiej. Najważniejsze jest zachowanie ciągłości warstwy izolacyjnej zewnętrznej, a im więcej komplikacji i urozmaiceń w projekcie, tym większe narażenie na występowanie niechcianych mostków. Dodatkowo bardziej narażone na ich występowanie są ściany jednowarstwowe, które wymagają szczególnie precyzyjnego wykonawstwa. W takim wypadku nie można sobie pozwolić nawet na najmniejsze niedoskonałości w strukturze  pustaka bądź bloczku czy niedokładne wypełnienie szczelin zaprawą termoizolacyjną, ponieważ przy ścianie jednowarstwowej doprowadzi to do znacznego zmniejszenia jej izolacyjności. 

Uwaga! Nie ma możliwości wybudowania domu beż  ŻADNYCH mostków termicznych. Zawsze w budynku będą występować miejsca o gorszej izolacyjności, mimo to należy dążyć do możliwie największego ich uniknięcia.

Zaloguj się lub zarejestruj aby komentować.