submenu

Co to są kolektory słoneczne?
Dodano: 2013 03 20 | Redakcja
Co to są kolektory słoneczne?

Kolektor słoneczny jest urządzeniem zamieniającym energię słoneczną na ciepło. Zasada działania kolektora może być zilustrowana poprzez nagrzewanie się węża ogrodowego z wodą. Kolektor jest takim właśnie wężem zamieniającym efektywnie energię słoneczną w ciepło. Na działanie kolektora ma wpływ szereg czynników: środowiskowych, technicznych i eksploatacyjnych. Warto tutaj przypomnieć, iż z punktu widzenia przetworników energii promieniowania słonecznego istotne jest, aby docierające promieniowania słoneczne było możliwie w niewielkim stopniu rozproszone, czyli docierało w sposób bezpośredni do odbiornika (widoczna tarcza słoneczna - nieprzesłonięta chmurami).

Artykuł promowany: 
Artykuł nie promowany

Kolektory charakteryzują się różną budową, jak też mogą być wykorzystane do różnych celów.


 
Każdy z kolektorów zbudowany jest z kilku wspólnych elementów. Najważniejszym elementem kolektora słonecznego jest absorber, stanowi on serce kolektora. Pochłania on promieniowanie słoneczne i zamienia na ciepło. Kolejnymi elementami są: orurowanie, obudowa, izolacja cieplna.
Energia słoneczna jest dostępna dla wszystkich. Wykorzystując kolektory słoneczne można ją wykorzystać do ogrzewania c.w.u. czy też dogrzewania basenu. W każdym niemal przypadku konieczne jest zastosowanie wspierającego źródła ciepła.
Kolektorami słonecznymi nie ogrzeje się budynku, a jedynie można niskotemperaturowo wspomóc ogrzewanie. Warto o tym pamiętać projektując nową inwestycję grzewczą budynku lub modernizując już istniejącą. Energia słoneczna jest źródłem niestabilnym, dlatego konieczne jest gromadzenie uzyskanego ciepła np. w postaci zbiorników c.w.u. (dwukrotnie – trzykrotnie większych niż standardowe).
Zastosowanie determinuje rodzaj wykorzystywanych kolektorów. W większości przypadków dla ogrzewania c.w.u. i basenów wystarczające są kolektory płaskie
Koszty inwestycyjne instalacji słonecznej zwracają się w najgorszym przypadku w połowie okresu żywotności instalacji, zaś koszty eksploatacyjne są znikomo niskie.
Aspekt ekologiczny wykorzystania energii słonecznej jest niezaprzeczalny.

Osiedle budynków wielorodzinnych w Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Zgierzu było jednym z pierwszych osiedli zaopatrzonych w kolektory słoneczne. Pierwszy budynek powstał już w 2000r. Kolektory umieszczone zostały na kilku budynkach 16 lub 24 mieszkaniowych blokach. Każda z instalacji stanowi samodzielny układ składający się z od 24 do 38 kolektorów, 3 zbiorników c.w.u. Jako biwalentne źródło ciepła stosowane są podgrzewacze elektryczne (nie ma w pobliżu gazu) lub pompy ciepła. Instalacje pomimo już 10 letniego okresu działania pracują bezproblemowo.

Zaloguj się lub zarejestruj aby komentować.